Kryediplomati italian paralajmëron një konferencë për Ballkanin: Ka shumë tensione mes Kosovës dhe Serbisë

  Ministri i Jashtëm i Italisë, Antonio Tajani, ka thënë se në janar do ta organizojë një lloj konference italiane për Ballkanin në Trieste, për të përgatitur “një sërë nismash...

Kosovari mbetet pa shtetësi edhe kjo ndodhë

Kosovari mbetet pa shtetësi, hoqi dorë nga ajo kosovare për atë austriake, Austria ia refuzon Një kosovarit iu refuzua pasaporta austriake, pavarësisht garancive. Kjo ndodhi për shkak se ai nuk...

Presidentja në Pragë: Jam këtu që të dëgjohet edhe zëri ynë

Jeton Musliu/RTKlive Ka filluar samiti i Komitetit Politik Evropian në Pragë.  Pjesëmarrësit e 44 shteteve të Evropës, duke përjashtuar Rusinë dhe Bjellorusinë, janë duke diskutuar mbi sigurinë, energjinë dhe ndryshimet...

EKSKLUZIVE: Kosova mbetet jashtë agjendës së…

  EKSKLUZIVE: Kosova mbetet jashtë agjendës së Këshillit të Evropës këtë vit – anëtarësimi në udhëkryq (Dokument). Lajmi për deponimin e aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës në maj të...

Një lajme historike për Shqipëria

Shqipëria merr kryesimin e Këshillit të OKB, Rama: Ditë historike Denion Ndrenika/RTK/Tiranë Shqipëria merr sot zyrtarisht Presidencën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Përfaqësuesi i Përhershëm i Shqipërisë në...

Lufta në Ukrainë, numri i fëmijëve të vrarë

  Të paktën 243 fëmijë kanë humbur jetën dhe 446 të tjerë janë plagosur që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrianë, bëri me dije zyra e Prokurorit të Përgjithshëm...

Rusët e varrosën të gjallë, ukrainasi rrëfen tmerrin: Kuptova që jetoja

  Ndërkohë që Ukraina përballet me agresionin ushtarak të Vladimir Putinit prej më shumë se dy muajsh, rrëfime të shumta tronditëse janë raportuar. E fundit është thënë nga Mykola, një nga...

Kaos në aeroportin Basel-Mulhouse, anulohen fluturimet drejt Kosovës

  Radhët e gjata në Euroaeroportin Basel-Mulhouse-Freiburg për shkak të anulimit të fluturimeve për në Prishtinë i kanë shtyrë familjet shqiptare në dëshpërim, shkroi gazeta zvicerane Blick. Një prej tyre ka...

Ekipi francez mbërrin në Lviv për të ndihmuar autoritetet lokale në hetimin e krimeve...

Ambasadori francez në Ukrainë ka shpërndarë një fotografi të ekipit nga Franca që ka mbërritur në Lviv “për të ndihmuar shokët e tyre në hetimet e krimeve të luftës...

Johnson midis Kievit, jep një lajm të mirë për popullin e Ukrainës

  Presidenti i Britanisë së Madhe Boris Johnson, ka fluturuar sot drejt Kievit ku është pritur nga presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky. Gjatë takimit me Zelenskyn, Johnson ka dhënë lajme të mira,...

Stay connected

0FansLike
- Advertisement -

Latest article

Vdes një 12 vjeçare, u aksidentua teksa po skijonte në Brezovicë

  Një 12-vjeçare është aksidentuar për vdekje teksa ishte duke skijuar në Brezovicë. Ajo ishte rrëzuar duke pësuar lëndime të rënda, të cilat nuk arriti t’i...

Moti në Kosovë

Moti në Kosovë RTKlive Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se të shtunën parashihet të mbajë mot kryesisht i vranët dhe vende-vende me riga shiu dhe...

Osmani e viziton Skenderajn, njërin nga qytetet më të dëmtuara nga vërshimet (VIDEO)

  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka shkuar për vizitë në komunën e Skenderajt. Të parën e shtetit e ka pritur kryetari i kësaj komune, Fadil...