Predhat e artilerisë ruse kanë goditur spitalin e kancerit të fëmijëve Okhamdyt në Kiev, duke vrarë një fëmijë e plagosur dy të tjerë, sipas The Kyiv Independent.

Siç raportohet nga ky sulm mbetën të vrarë edhe dy të rritur.

“Zjarri i artilerisë ruse ka goditur spitalin e kancerit të fëmijëve, Okhmadyt, në Kiev, duke vrarë një fëmijë dhe duke plagosur dy të tjerë, së bashku me dy të rritur, raportoi TSN. Dëshmitarët okularë raportuan se qyteti është nën zjarr nga sistemet e raketave me shumë lëshime”, thuhet në cicërimën e The Kyiv Independent në Twitter.

Kujtojmë se në ditën e tretë të luftimeve, ushtria ruse ka avancuar drejt kryeqytetit të Ukrainës, derisa numri i të vdekurve në këtë konflikt ka shkuar të paktën në 198 persona.

ExpressAktiv

Kosovarja-ks.com