Pas lehtësimit të masave anti Covid pothuajse në të gjitha shtetet e botës, shumë bashkatdhetarë kanë marrë rrugë për në Kosovë.

Këtë fundjavë është parë fluks i madh i mërgimtarëve që kanë ardhur për të kaluar pushimet pranverore.

 

Rusisë i mbyllet edhe korridori i fundit i transportit publik për në BE – …
Përveç ardhjeve përmes Aeroportit të Prishtinës, shumë të tjerë kanë zgjedhur të vijnë edhe përmes vijave kufitare me makina, veçmas me autobus.

Bëhet e ditur se mbrëmë janë parë kolona të gjata në kufirin Hungari-Serbi, ku janë parë shumë autobusë të ndalur për shkak të kolonave dhe qytetarë jashtë duke pritur.

Thuhet se shumica e tyre janë mërgimtarë nga Gjermania, Zvicra dhe Austria, që përdorin këtë kufi.

Shumë agjenci kosovare kanë konfirumar arritje të qindra mërgimtarëve drejt Kosovës.

Përveç vizitave familjare, ardhja e tyre ndihmon edhe ekonominë e Kosovës. /albinfo.ch

ExpressAktiv

GazetaExpress