Protestuesit po tentojnë të futen me shkallë në katin e dytë të godinës së selisë së Partisë Demokratike.

Pasi protestuesit tentuan që të hynin në seli, duke hapur një prej dyerve, nuk kanë mundur të depërtojnë brenda godinës, ndërsa kanë zgjedhur si alternative që të futen përmes dritareve.

Mësohet se në këto momente kreu i PD-së Lulzim Basha po zhvillon një mbledhje me kryetarët e degëve.

Situata në selinë e Partisë Demokratike vijon të jetë e rënduar, në protestën e thirrur nga ish-kreu i kësaj partie, Sali Berisha, me qëllim nxjerrjen nga godina të kryetarit aktual Lulzim Basha, nën pretendimin se ky i fundit është shkarkuar nga Kuvendi i thirrur më 11 dhjetor dhe referendumi brenda anëtarësisë i një jave më pas.

Lëvizja e radhës e mbështetësve të Berishës, ka qenë ajo e nxjerrjesh jashtë funksioni të kamerave të sigurisë së godinës.

Ish-kryetari i PD-së u ka bërë thirrje mbështetësve të vetëpërmbahen.

Por duke theksuar këtu se “nuk ka njeri të drejtë t’u mbylli derën e shtëpisë”.

Nga oborri i selisë ish-kreu i PD-së ka komunikuar me mbështetësit e tij duke u dhënë sinjale për veprimet e radhës.

Ai u ka kërkuar atyre që të rrethojnë godinën.

Sipas tij, nëse Policia do të ndërhyjë do të jetë vetëm me urdhër të “kryeministrit shqiptar, Edi Rama”.

“Protesta është dhe do të mbetet protestë paqësore. Ftoj të gjithë protestuesit, demokrate dhe demokratë që sot do të ndërrojne bunkerin e Peng Bashës në shtëpinë e lirisë”, deklaroi ai për mediat.

Sipas tij, protestuesit janë mbledhur kundër bunkerit “Basha”.

 

 

FOTO GALERI1/6

ExpressAktiv

Top Channel