In this image taken from video by Taiwan's EBC, fire and smoke pour out from a building in Kaohsiung, in southern Taiwan on Thursday, Oct. 14, 2021. The fire engulfed a 13-story building overnight in southern Taiwan, the island's semi-official Central News Agency reported Thursday. (EBC via AP )

 

Dhjetëra njerëz pësuan lëndime kërcënuese për jetën në një zjarr të madh në një apartament në Bronx të dielën, në atë që komisioneri i zjarrfikësve të Nju Jorkut tha se ishte një nga flakët më të këqija në qytet në vitet e fundit.

Sipas FDNY, rreth 200 zjarrfikës u përgjigjën në vendngjarje të dielën në apartamentet Tëin Park, një ndërtesë 19-katëshe në East 181st Street.

Tridhjetë e dy persona u transportuan në pesë spitale, ku shumica e viktimave vuanin nga thithja e rëndë e tymit, tha komisioneri i FDNY Daniel Nigro.

Zjarrfikësit gjetën viktima në çdo kat dhe po i nxirrnin jashtë me arrest kardiak dhe të frymëmarrjes, tha ai.

“Kjo është e paprecedentë në qytetin tonë. Presim që të ketë shumë viktima”, tha ai.

Nigro e krahasoi ashpërsinë e zjarrit me zjarrin e klubit social “Happy Land”, i cili vrau 87 njerëz në vitin 1990 kur një burrë i vuri flakën ndërtesës pasi një debati me ish të dashurën e tij dhe u hodh nga klubi.

Zjarri nuk dyshohet të ketë origjinë të dyshimtë por po hetohet për shkaqet.

Zjarri i së dielës vjen vetëm disa ditë pasi një zjarr në shtëpi në Filadelfia la të vdekur 12 persona, përfshirë tetë fëmijë.

ExpressAktiv

KlanKosova.tv